Září 2018

Konec září je na dohled

21. září 2018 v 7:29 | Jarka
To nám ty dny utíkají. A to doslova. Den se krátí, noc se prodlužuje i když zatím nám počasí přálo a vypadalo to, že léto nikdy neskončí. Blížící se podzim už je ale venku znát.


Při procházkách kolem zahrádek jsou vidět jen jablíčka na stromech, jinak už je asi hlavní sklizeň pod střechou. Z ořešáků začínají opadávat ořechy. My jsme našli jeden hodně zvláštní.


Malé vnučce Ellince teď byl rok a půl a je to moc šikovná holka. Dokáže bez karambolu slézat z křesla i gauče a dělá si prolejzačky i z nábytku. Když je unavená klidně si lehne na psí pelíšek a úplně nejhodnější je, když spí.


Se sestrou jsme byly v Českých Budějovicích na "mamo" a pro velký úspěch se máme zase dostavit za dva roky.


V parku na Senovážném náměstí je keř a na tom keři se živilo snad dvacet Dlouhozobek. Špatně se potvůrky fotí, ze spousty snímků jsem vybrala jen pár.


Už jsme se podívali i do lesa a hlásím, že na táborsku také rostou. V lese bylo krásně. Opět jsme šli kolem lesní Loch Ness.


Podzim už se hlásí i zde.


Jedna červená na bílé nožce.


Našli jsme hříbky, křemenáče a kozáky.


Dožínky v Borotíně

10. září 2018 v 7:54 | Jarka
Právě uplynulou sobotu jsme si zajeli do nedaleké obce Borotín podívat se, jak se slaví dožínky.
Už jsem dost stará, ale na takové akci jsem doposud nebyla. Ovšem v Borotíně už jsem byla několikrát. Na však v samotné obci, ale na zřícenině hradu (fotky jsem kdysi měla i na blogu). A zrovna zde se dožínková slavnost konala. Přesněji na barokním statku, který se nachází v těsné blízkosti zříceniny.
Auto jsme zaparkovali také u trosek. Ne hradních, ale jakéhosi zemědělského stavení.


Na nákresu je vidět, že usedlost a zřícenina jsou těsně vedle sebe. Zde už jsou vidět pozůstatky hradu.


Na fotkách je patrné, jak se začaly honit mraky a bylo jich tolik, že na dlouhou chvíli zaclonily sluníčko. Nám to ale nevadilo. Na nádvoří statku bylo na co koukat. Ať už to byl program, nebo výstava dobových fotek, ukázka tlučení másla, hospodářská zvířátka a také stánky s výrobky šikovných rukou. Děti se vydováděly na balících slámy a my jsme se poučili o tom, jak probíhaly žně za starých časů.


O tom, jak se dělala povřísla a obilí se stavělo do panáků, nám vyprávěla čupr babča.


Byla moc šikovná, nakonec vzala do rukou cep a ukázala nám, jak se obilí mlátilo.


Součástí programu byla i prohlídka hradu s průvodcem. Je to ten pán zády k nám, s culíkem v černém triku a šedých kraťasech. V pozadí je vidět barokní statek.


Ještě přidám jeden záběr kde je vidět, jak postupuje záchrana budov. Vstup do dvora byl za dobrovolné vstupné, jehož výtěžek budek použitý na opravu špejcharu (je to ta velká střecha vzadu).


Výklad byl moc zajímavý. Podívali jsme se i do zachovalého sklepení.


A pak už jsme se vrátili do statku a protože se pomalu vrátilo i sluníčko, mohla jsem pořídit pár veselejších snímků.Prostranctví bylo plné lidí.


My jsme ještě sešli k rybníku a vyfotili si zříceninu z podhledu, což byl poslední snímek, protože jsme se plní dojmů, rozjeli domů.