Prosinec 2015

Starý končí, nový začíná

30. prosince 2015 v 19:54
Další rok jednadvacátého století je minulostí, která se nevrátí.
Byl to rok bez bílé zimy, zato s tropickým létem, z čehož jsem nadšená nebyla, ale jinak to byl rok, v rámci možností, dobrý. Není mi vlastní nespokojenost, spíš je mi vlastní tak zvaný pohled růžovými brýlemi. Jsem už prostě taková a nic s tím nenadělám. Vidím, že v našem státě neklape vše tak, jak by mělo, vidím devastaci přírody, vidím světové konflikty, vidím valící se uprchlíky a přesto považuji Svět za dobré místo k životu a jsem na něm ráda. Přeji i vám všem, aby jste byli rádi na světě a měli se rádi.

Pěknou silvestrovskou oslavu a šťastné vykročení do nového roku 2016!


Po čase na procházce

28. prosince 2015 v 17:45 | Jarka
Máme pár dní po sobě pěkné slunečné počasí a dnes už se nám zdálo škoda, nevyužít toho pro delší procházku s Peginkou. Poslední dny její venčení probíhá tak, že ji manžel v náručí vynese před dům a ona se otočí a peláší zpátky k domovním dveřím, aniž by se vyvenčila (čekám, kdy nevydrží a udělá nám to doma na koberec). Ušiska, má jak radary a slyší i sebemenší, několik kilometrů vzdálený třesk a strašně se bojí. Už jsme z ní hotoví.
Dnes ji tedy manžel poponesl za nedalekou trať, kde ji teprve postavil na zem. Koupili jsme jí kšíry, protože na obojku se škrtila a přikurtovanou na vodítku jsme ji přesvědčili, aby chvilku setrvala venku. Ocásek měla zatažený, uši přitiskuté k hlavě, ale šla.
Příroda je jarní. Tráva se zelená, pořád kvetou fialky (už jsem je na blogu měla) a rostou maličké houby.


Meteorologové hlásí příchod celodenních mrazů a od víkendu snad i trochu sněhu, tak se necháme překvapit, ale zatím to vypadá na jaro a kdyby jsme doma neměli nazdobený vánoční stromeček a večer jsme si nesvítili vánočními světýlky, nevěřila bych, že je mezi Vánocemi a Slivestrem. Až tedy na ty petardy! Překvapený


Stromečky už všude svítí

26. prosince 2015 v 8:03 | Jarka
Ve všech domácnostech, kde se zdobí vánoční stromečky, už se svítí. My máme stromky dokonce dva, ale jsou umělé a tak se mi nějak letos stýská po té vůni jehličí, že si říkám, jestli mě to do roka nepřejde, že to zase po letech zkusíme s živým.
Naše stromečky jsou malé. Ten větší máme v pokojíku vedle obýváku. Některé ozdoby už máme hodně letité, třeba špička je naše úplně první a protože jsme ji zatím nerozbili, slouží pořád dál. A ty umělohmotné hvězdičky jsem nedávno viděla na netu mezi "retro" ozdobami.


Stromek je ozdobený červeno-stříbrně, ale žárovičky máme barevné. Vloni jsem to zkoušela s bílými a nebylo to ono.


Stromek je vidět i z obýváku, ovšem aby nám po stromečku nebylo smutno, jeden maličký máme i tam.


Tentokrát Ježíšek přinesl malý dáreček i naší Pegince. Moc ráda aportuje, tak dostala nový míček a měla z něj ohromnou radost. My s manželem už menší, protože ho za námi pořád nosí a chce házet. Fotky jsou hrozné. Bylo málo světla a Pegouš na vteřinu nepostála.


Na první svátek vánoční, jsme se sešli se sestrou a jejími dětmi u mamky na vynikající hovězí polévce a svíčkové, v neděli zase přijdou všichni k nám a taky starší syn s rodinou. A tak by to asi mělo být, vždyť Vánoce jsou svátky rodinné.


Šťastné a veselé....

22. prosince 2015 v 17:43 | Jarka
Tak jsme se všichni dočkali.
Jak ti, kteří Vánoce nemusí a těší se spíš na to až bude po všem tak i ti, kteří Vánoce a všechno kolem nich milují a nemohli se Štědrého dne dočkat. Mě zůstalo to těšení z dětství až doposud. Miluji Vánoce pro ten jejich nádech tajemného a kouzelného a až v dospělosti, kdy jsem uvěřila a stala se křesťankou, mám vánoční svátky obohacené ještě o jeden rozměr a to je připomínka narození Ježíše.

Přeji vám všem krásné a požehnané Vánoce!!


P.S.
Fotka je z roku 2010. To bylo sněhu, že ležel po celém náměstí a ten rok vydržel i hodně dlouho. Jó, kde jsou ty časy...

Čtvrtý advent je za námi

21. prosince 2015 v 8:04 | Jarka
Mám pocit, jak kdybych teprve včera zapálila první svíčku na advetním věnci, jenže ona už to byla poslední čtvrtá. Už mi zbývá jen ozdobit naše dva umělé stromečky a Vánoce můžou přijít.
V sobotu jsme se byli podívat za mojí maminkou a ta už má hotovo úplně. I ona má stromečky dva.


V neděli dopoledne jsem byla ve sboru naší Církve bratrské a bylo to moc hezké, protože si pro nás děti připravily vánoční vystoupení.


Večer jsme si zapálili všechny adventní svíčky a nechala jsem je svítit dlouho až do vyhoření. Kulatý věnec vyměním za maličký stromeček a ten v srnčím hřbetu už taky nebyl moc hezký, protože větvičky seschly a zcvrkly se.


Píšu o večeru a když se podívám, kdy jsem fotky pořizovala vidím, že bylo vlastně pozdní odpoledne. Tma je teď opravdu hodně brzo, ale mě to vůbec nevadí. Mám ty dlouhé večery ráda. Doma je teplo, svítíme si světýlky a v televizi už začínají vánoční filmy a pohádky. Vánoční čas, prostě miluji.


Už mám skoro hotovo

18. prosince 2015 v 8:02 | Jarka
Týden se nám překlopil do závěru a v tom příštím, už bude Štědrý den se sváteční večeří, rozsvíceným stromečkem, dárky a pohádkami starými i s těmi zbrusu novými.
Už mám skoro hotovo, ještě mi v krabičkách přibylo trochu cukroví, dokonce jsem sehnala i vajíčka v "plastu" a mohla jsem udělat včelí úly. Takto je dělám už hodně dlouho. Jsou z koka sušenek a když hmota ztuhne parádně se z toho plastu vymačkávají. Jeden úlek jsem vymáčkla , ale ještě nebyl pořádně tuhý.


Teď už musím jen zabalit všechny dárky a pak ozdobit stromeček. Tedy vlastně stromečky. Ten trochu větší, pod který nám Ježíšek nosí dárky máme v pokoji s balkonem (je na něj z obýváku vidět), ale aby nám nebylo v obýváku bez stromku smutno, máme ještě jeden mrňavý bílý. Nevím, jestli se do jejich zdobení pustím ve středu, nebo už v úterý. Zatím si svítíme jinak.Včera jsem nestíhala

15. prosince 2015 v 8:03 | Jarka
O víkendu jsem docela lenošila a včera jsem vůbec nic nestíhala.
Dopoledne jsme byli nakoupit a ještě zašli na hřbitov, pak jsem udělala rychlý oběd ("obložený" lilek, upečený v troubě, s bramborovou kaší) a po obědě jsme jeli do Bechyně, do domova důchodců, za naší bývalou sousedkou (už měsíc máme sousedy jiné). Z Bechyně jsme ještě něco nakoupili mé mamince a trochu jí pomohli s úklidem a domů jsme se vrátili za tmy. Večer jsem ještě zadělala jedno těsto, ale péct budu dnes. Takže na počítač a blog, nebyl vůbec čas.
Ve foťáčku jsem měla fotky rozsvícené třetí adventní svíčky.


A protože jsem v neděli tak trochu slavila narozky (nezmiňovala bych se, jenže se potřebuji něčím pochlubit Nevinný) a mimo krásných a dobrých bonboniér jsem dostala i tuto kytici růží.


Dostala jsem i nový ohnutý stromeček.


Taky krásně ozdobené perníčky od neteře, (já perníčky nepeču).


A už nebudu zdržovat a ukážu vám, kvůli čemu jsem napsala tento článek a s čím se nutně potřebuji pochlubit.


Je to nové vydání prvního dílu Harryho Pottera, tentokrát nádherně ilustrovaného (postupně budou nově vydány všechny díly). Knížky jsem četla až od čtvrtého dílu a hrozně moc se mi líbily, na filmech jsem byla v kině a doma mám všech osm DVD a často si je pouštím. Budete se mi smát, že jsem jak malá Jarka, ale paní Rowlingová je skvělá vypravěčka a na H.P. nedám dopustit.


Nemůžu se dočkat až bude po předvánoční honičce a já si sednu do křesla a znovu se začtu Harryho příběhů.


No nejsou ty ilustrace nádherné?!


Na vánočním trhu

13. prosince 2015 v 8:07 | Jarka
Včera jsem, co se týká vánočních příprav, neudělala ani co by se za nehet vešlo.
Dopoledne jsem uklidila uvařila, odpoledne jsme se jeli podívat za maminkou, kde jsme se setkali i s bráškou a jeho manželkou a s nimi jsme taky navečer zajeli na náměstí na vánoční trh. Schválně jsme si to nechali až na večer, aby už bylo město rozsvícené.Zima ani nebyla, tak jsme náměstí obešli snad 3x.


Stromeček jsem vyfotila mockrát, ale z ruky se potmě nefotí dobře a spoustu fotek jsem musela poslat rovnou do PC koše.


Na náměstí bylo i pódium s programem pro malé děti.


Všude byla samá lákadla. Koupila jsem si vykrajovací formičku ve tvaru stromečku, manžela zlákaly domácí jelítka a jitrničky a ještě jsme si dali výborné nealko pití "horké jablíčko", do kterého jsme si z mističky mohli přidal kousky ovoce. Takže to byl moc hezký podvečer.


S pečením budu pokračovat až ve všední den. Je třeba si taky trochu ten advent užít. No, ne?


Každým dnem blíž

9. prosince 2015 v 8:04 | Jarka
Včera jsme s manželem vybrali a koupili další dárek, promazala jsem to, co jsem v neděli upekla a ještě přizdobila byt. Na vstupní dveře jsem zavěsila zvoneček s mašlí a do dvou oken nalepila staré vystřihovánky, které mi kdysi nakreslil a vystřihal starší syn. Našla jsem je při úklidu zapomenuté v ložnici na skříni. Dřív jsem je dávala do oken pravidelně, pak se mi koulička s kostelíčkem začala trhat a přestala jsem ji do okna dávat. Když jsem ji včera objevila neodolala jsem a šup s ní na okno. Na papíru jsou žluté fleky po lepence, ale z druhé strany nejsou a myslím, že by stejně z chodníku vidět nebyly. Zvonečky jsem dala do obýváku nad elektrický svícen.


Cukroví je v krabičkách a musím se přiznat, že jsem při promazávání tak zdatně ochutnávala až mě večer bolel břuch.


Dnes odpoledne jdu k ženskému doktorovi tak toho moc nestihnu, ale zítra už nemám výmluvu a zase něco upeču.


Druhý adventní víkend

7. prosince 2015 v 8:01 | Jarka
Druhý adventní víkend je za námi a utekl jako vítr.
V sobotu odpoledne jsme se byli podívat za mojí maminkou, která přestože ji bolí koleno, měla zaděláno na cukroví a chystala se hned jak odejdeme na pečení. Což mě popostrčilo k pečení mému a protože jsme v neděli nečekali žádnou návštěvu, zadělala jsem na tři druhy a ty taky hned upekla. A to jsme byli odpoledne ještě na hodinové procházce s Peginkou, bylo totiž nádherně slunečno a teplo, jak na jaře.
Fotky z procházky mám, ale ty dám někdy jindy. Jaksi se tématicky nehodí k fotce cukroví. Je to ještě nepromazaný polotovar. To kulaté je linecké perníkové podle receptu od Ivanky, vedle to s dírkami je linecké klasika a ještě vedle jsou makové kytičky podle Natty.
Jak vidíte střídavě jsem stíhala a nestíhala cukroví uhlídat.


Takže jsem druhou adventní svíčku zapalovala až opravdu večer a začátek finále Superstar jsme sledovali u vánočních světýlek.