Prosinec 2014

Konec roku 2014

30. prosince 2014 v 8:02 | Jarka
Jéminé, to jsme měli posledních pár dnů hektických. Šli jsme z návštěvy do návštěvy, jeden den jsme byli z domu my a druhý den zas přišla návštěva k nám a tak pořád dokola. Teď už máme ale klid a tak to zůstane až do Nového roku. Na Silvestra zůstáváme pěkně v teple domova a ať se třeba kočky pudrujou.
Zaujmu polohu vleže na gauči, pustíme si televizi a rozsvítíme stromeček ve vedlejším pokojíku.


Mám jen obavu, jak to slivestrovské řádění přežije naše Pegina. To střílení a bouchání asi vadí všem pejskům, ale ona se bojí extrémně. Už je tak splašená a vyjukaná, že pomalu nechce chodit ven ani ve dne. Stačí, aby někde v dálce něco bouchlo, nebo někdo třískl dveřma u balkonu, Pagina vystartuje a vezme to úprkem domů. A nenechá se nijak uchlácholit, zkoušela jsem ji i vzít do náruče a poponést, ale úplně zpanikaří, těžce dýchá a je na mrtvici.
Takto si hráli synovec s neteří a jejich dva pejsci byli docela v pohodě.


Peginka se cítí v bezpečí aspoň doma, jen nevím, jestli ji to vydrží i o silvestrovské noci.


Užijte si ten poslední den v roce krásně ať někde venku, nebo doma u televize a v novém roce 2015 nashledanou!


Tak jsme se dočkali

26. prosince 2014 v 8:06 | Jarka
O první adventní neděli se zdálo, že jsou Vánoce na hony vzdálené, ale než jsme se nadáli byl tu Štědrý den a večer. Stromeček, vlastně stromečky, už jsem nazdobila dva dny předem. Protože v obýváku nemáme místo, zdobím tam jen takový maličký bílý.


A ten o něco větší máme ve vedlejší místnosti, před balkonovými dveřmi. Malé děti už dávno nemáme, ale od léta máme fenečku Peginku a jak se zdá, tak na Ježíška čekala taky.


Záclona jí bránila ve výhledu, s čímž se musela vypořád, což kdyby toho Ježíška propásla.Ale dočkala se Peginka a dočkali se i všichni ostatní. Po večeři, rozbalení dárků a televizní pohádce, jsme se ještě na chviličku rozjeli k mé sestře. I u nich svítil stromeček, i když maličký.


Na první oběd po Štědrém dnu, jsme byli pozvaný k mamce na svíčkovou, kde jsme se sešli s rodinou mé sestry. Oběd byl vynikající. Mamka uvařila hovězí polévku s domácími nudličkami a svíčkovou vařila neteř a byla tak dobrá, že jsme se všichni přejedli a už neměli sílu na cukroví, jednohubky ani chlebíčky. Nezapomněla jsem vyfotit stromeček i u mamky.


Určitě jste si taky užili hezké Vánoce a teď si užíváte dny volna a návštěvy svých rodin a známých. Přeji vám krásné sváteční dny.

Pěkný čas vánoční

23. prosince 2014 v 8:26 | Jarka
Cukroví je nachystané, dárky zabalené a stromeček ozdobený, Štědrý večer může přijít.
Uplynulou, čtvrtou adventní neděli, byla v našem sboru Církve bratrské vánoční dětská besídka a bylo to tak, jako vždy moc krásné. Ty odvážnější z nejmenších dětí, přednesly krátké básničky a ty větší nám sehrály představení o narození malého Ježíška v Betlémě. Pokusila jsem se fotit, ale byla jsem dost vzadu.


Na závěr jsme všichni zazpívali známou koledu Narodil se Kristus Pán a děti nám při ní rozdaly malé pytlíčky se sušenými jablíčky a rozinkami. Ani oni, pak taky neodešly s prázdnou.Přeji vám všem klidné a požehnané Vánoce, aby se vám vyplnilo všechno co jste si přáli a aby jste se všichni měli rádi.


.

Za sestrou v Bechyni

22. prosince 2014 v 8:04 | Jarka
O tomto víkendu jsem toho doma moc neudělala, přestože už byl poslední před Vánocemi.
Moje setra je totiž na tři neděle v lázních v Bechyni, které dostala po další operaci páteře a my jsme se za ní byli podívat a přivezli ji na víkend domů. Bechyně je od nás pouhých 20 km a tak už jsem v ní byla několikrát a i na blogu už jsem měla několikrát fotky.
Tyto lázně patří k nejstarším českým lázním a jsou specializované na pohybové ústrojí a využívá se zde přírodní slatina. Mé sestře to "blátíčko" opravdu dělá moc dobře. Toto je stará lázeňská budova.


Teď už se bydlí v budově nové, která z venku tak pěkná není, ale uvnitř je to o hodně hezčí.


Ve vestibulu měli nazdobený stromeček.


A vánočního mužíka.


Z druhého patra, kam jsme vyjeli výtahem, aby jsme se podívali do sestřina pokojíčku, jsem si ten vestibul vyfotila ještě jednou.
A vyfotila jsem i pohaslou jídelnu.


V budově lázní bylo krásné teploučko, zatímco venku foukal studený vítr, ale to nás neodradilo od malé procházky na bechyňské Masarykovo náměstí s kostelem sv.Matěje a vánočním stromem.Předvánoční víkend

20. prosince 2014 v 8:04 | Jarka
V neděli na našich adventních věncích zapálíme už čtvrtou svíčku, neklamný to důkaz, jak se den, kdy rozbalíme dárečky pod stromečkem přiblížil. Přípravy pomalu finišují jen to počasí nějak nebere na vědomí, že jsou Vánoce zimní svátek a předvádí nám střídavě jaro, nebo v horší variantě, podzim s deštěm a blátem.
Mám ve zvyku dávat krabičky s vánočním cukrovím na balkon, včera jsem tam dala i čokoládové košíčky Šohajdy, ale asi jim budu muset udělat místo v lednici a zajistit jim větší chlad.


Ještěže si to útulno a předvánoční atmosféru můžeme vyrobit aspoň doma. Toto andělské zvonění už máme snad sto let a pořád tak krásně andělsky zvoní a tak krásně se na něj dívá.


Mějte pohodový víkend bez honění a stresu.Slunečné dopoledne

18. prosince 2014 v 8:00 | Jarka
Není pravda, že by se v posledních dnech sluníčko vůbec neukázalo, ale když se tak stane, je to tak malá chvilka, že nestihnu vyjít ven.
Včera jsem měla štěstí. Rozhodli jsme se totiž hned po ránu, že zajedeme s Peginkou k veterinářce na střihání drápků a vymáčknutí pachové žlázky. Peginka nám to domlouvání musela rozumět, protože se jí moc do auta nechtělo a třásla se jak malý ratlík. Zajeli jsme do blízkého Sezimova Ústí a na místě jsme zjistili, že se ordinace otvírá v devět hodin a že máme čtvrt hodinky čas. Na chodníku se nám stát nechtělo a tak jsme se malinko prošli.


Šli jsme kolem kostela Povýšení svatého Kříže (1835-1838).
A došli jsme na most přes Kozský potok, který se po pár metrech, za Benešovou vilou, vlévá do Lužnice.Ráno bylo sice jasné, ale kaluže byly zamrzlé. Na mostě jsme se otočili a na zpáteční cestě jsem ještě vyfotila část náměstíčka.


Kolem kostela jsme šli znovu k ordinaci.


Byli jsme úplně první, Peginka má zastřižené drápky, čistou žlázu a dostala tabletku na odčervení. Taky jsme se ptali jestli nemá moc zubního kamene, ale prý má na svůj věk zoubky dobré. Paní veterinářka si myslela, že by se jí pokusila trochu kamene seškrábnout i se jí to na špičáku podařilo, ale pak se Pegina rozhodla, že si do huby sahat nenechá a tak to taky zůstalo. Mlčící


V sobotu na trhu

15. prosince 2014 v 8:03 | Jarka
Naše město už má za sebou i vánoční trh, tak teď už tedy zbývá jen čtvrtá adventní neděle a může přijít Štědrý den.
Na trhu jsme byli až v podvečer a šli jsme takto dlouho schválně, aby už bylo náměstí rozsvícené a na něm i méně lidu. S těmi davy jsme to moc nevychytali, ale čemu se divím, když trh je opravdu jen jeden den a na náměstí se nahrne celé město a okolí.
Tento trh je hezký, protože tady jsou ukázky řemesel a stánky jen s vánoční tématikou a samozřejmě taky s dobrotami.


Málo kdy si na trzích něco koupím, nebaví mě se mačkat u stánků a čekat frontu, tak jen koukám a nasávám vánoční atmosféru.
Jediné, na co jsme tu frontu vystáli byl skořicový trdelník a byl opravdu výborný. Sestra s neteří nejsou tak líné postát a koupily si i domácí uzeninku a taky horký svařáček.Přestože byla sobota meteorology hlášená jako teplá a lámající teplotní rekordy, byli jsme všichni docela prochladlí a rádi jsme ten vánoční mumraj, asi po hodině, opustili.


Jsme zase o krok blíž

13. prosince 2014 v 8:04 | Jarka
Je to možné, že už bude tato neděle třetí adventní?
Dnes máme u nás na náměstí vánoční trh a protože bude jen jeden den, nesmím si ho nechat ujít. I když toho většinou moc nekoupím, tak se ráda projdu mezi stánky s řemesly a vánočními serepetičkami, dáme si svařáček, nebo horký punč a možná vystojíme frontu i na něco dobrého na zoubek.
Zase jsem trochu pohnula s vánočním pečením.


Od sousedky jsem dostala ovoce "kaki". Sama bych si ho nekoupila, protože jsem ani nevěděla, jak chutná a musím říct, že je moc dobré. Vyhledala jsem si ho na netu a je nejen dobré, ale i zdravé a má se buď oloupat, nebo rozkrojit a vyjíst lžičkou.


Užíváme si vánoční výzdoby, nebude to dlouho trvat a všechno půjde zpátky do krabiček.A večer svítíme elektrickým svícnem za oknem a světýlky svíček v bytě.Chodím si po venku

10. prosince 2014 v 8:05 | Jarka
Chodím si po venku, místo abych kmitala doma u plotny a plnila krabice vánočním cukrovím. Včera u nás dokonce, po rozplynutí ranní mlhy, vylezlo na chvíli i sluníčko. Jenže než jsme se dostali před třetí hodinou ven, už se zase ukládalo do obláčků. Pořád ještě kvetou jahůdky a taky jsem našla spoustu fialek.


Ovšem na místech, kam sluníčko nedosáhlo se držela jemná námraza po celý den. Na tuto fotku jsem zapomněla vypnout blesk, takže je pozadí tmavé, ale růžička vyšla docela pěkně.


Tady už je růžička a lístečky kolem ní, bez blesku.


V zahrádkářské kolonii je pár chatek, které jsou spíš rodinné domky a taky se v nich celoročně bydlí. A některé měli ozdobené i branky.I my máme ozdobené vchodové dveře.


A aby to nevypadalo, že se jen procházím po venku a na pečení úplně kašlu, tak tady je důkaz, že už i u nás byt voněl vánočním cukrovím.Druhá svíčka zapálená

8. prosince 2014 v 8:05 | Jarka
To to letí, v neděli jsme rozsvítili už druhou adventní svíčku. Na Vánocích je nejhezčí těšení a z toho těšení nám čas neúprosně ukrajuje den po dni.
V sobotu jsme se byli podívat za mojí maminkou a zjistila jsem, že už má upečenou a nazdobenou hromadu perníčků a už je má dokonce i navázané na mašličkách a stačí je jen pověsit na vánoční stromeček.


V neděli zas zašla mamka k nám a tentokrát se poštěstilo staršímu synovi a jeho Marušce, společné volno a mohli přijít taky. Pekla jsem štrůdlokoláč s tvarohovou náplní.


Naši mladí mě překvapili dárky k narozeninám, které mám až v půlce prosince, jenže to zas nebudou mít volno. Musela jsem si je hned vyfotit (ty dárky), ale pro málo světla se mi to moc nepodařilo. Věneček je vyrobený z odličovacích tamponů. Určitě to byla pěkná piplačka, protože každé jednotlivé kolečko je zapíchnuté, do korpusu, špendlíčkem. Ta naše Maruška mě musí mít opravdu ráda, jinak to nevidím. Mrkající


S věnečkem jsem běhala po obýváku a zkoušela kde by mu to nejlépe slušelo a pro tuto chvíli našel místečko tady.


A ještě jednu vánoční dekoraci jsem dostala. Je to voskový svícen, ve kterém jsou dva kalíšky na malou svíčku a když uvnitř ty svíčky hoří, svícen se celý rozsvítí.