Červen 2012

Okolo Chlumce

30. června 2012 v 7:45 | Jarka
Z každého výletu, mi zbyde pár snímků, které se mi nevešly do článků. Dřív, jsem je automaticky posílala do PC koše, teď už vím, že může nastat chvíle, kdy se mi budou ještě hodit.
Tady jsme přijížděli do skanzenu ve Vysokém Chlumci a naskytl se nám pohled na zámek na kopci. Wikipedie píše, že je nepřístupný, tak jen pohled ze silnice.
Tento seník, nebo co to vlastně je, byl kousek od skanzenu.


Skrz plaňky plotu, se tlačila pivoňka.


Holub, je přímo ze skanzenu.


A tato boží muka, stála na jedné silniční křižovatce.Prázdniny začaly pořádnými pařáky, udělala jsem si v bytě průvan tím, že jsem otevřela balkon dokořán a proti němu okna, ale vzduch se moc nehýbe a nejhorší je to vždycky navečer, kdy jde z venku něco, jako horký fén a v bytě je nedýchatelno. Tak teď ani nevím, jestli se mám z těch přicházejících tropů radovat.
Nicméně, mějte pěkné letní dny. Úžasný

Škola končí

29. června 2012 v 7:42 | Jarka
Včera dopoledne, jsem se byla podívat na ukončení školního roku v kostele na náměstí.
V kostele proto, že základní škola, do které chodí náš vnuk, je církevní a mají hezký zvyk, začínat a končit školní rok právě tam. Na začátku roku vítají prvňáčky a na konci, se zase loučí s deváťáky. Vždycky je to loučení spojené s programen, který si žáci sami připraví.
Toto je náš vnouček, už končí sedmičku. Ptala jsem se ho, co se mu stalo s rukou a k mému překvapení, jsem se dozvěděla, že to má od čtení. Když čte, tak si tou rukou podepírá hlavu. Tak si představte, jaký je to náruživý čtenář, když si dokázal takle namoct ruku. A pak, že dnešní děti nečtou. Mrkající


V kostele bylo málo světla a nechtěla jsem použít blesk, tak omluvte tmavé a rozmazané fotky.

Nebyla jsem sama, která fotila. Tato slečna, na to vyzrála.


Tady si mě všimla, tak jsme se vyfotily navzájem, jen mě, se snímek nepovedl, ale stejně, vám ho ukážu.


Na kůru se taky zpívalo, ale snímek je z těch dalších, mázlých.


Všimněte si, slečna stále fotí.


Ale, já už ne. Můj foťáček, to fakt v pološeru nezvládá. V tomto kostele, jsme byli.Sedlčany

27. června 2012 v 7:39 | Jarka
Celý náš poslední výlet, se točil kolem města Sedlčany a tak jsme ho v tomto městě i zakončili.
Už jsme byli dosti znavení. Když jsme ráno vyjížděli, bylo sice slunečno, ale docela příjemný vzdoušek, postupem dne se oteplovalo a zvlášť v autě, to začínalo být dost nepřijemné. Čelním sklem, se do mě totiž opíralo sluníčko a nebylo před ním úniku.
V Sedlčanech, mají hezký, raně gotický kostel sv.Martina, ze 13.století.

A překrásný radniční dům, z roku 1903.
Na náměstí je také muzeum (akosi sa mi kácí).


A také morový sloup s pannou Marií a na kamenné balustrádě po stranách, se sochami sv.Josefa a sv.Anny.


A jasně, že na žádném náměstí, nemůže chybět kašna s vodotryskem.V cukrárně na náměstí, jsme si dali zmrzlinu, já svou oblíbenou čokoládovou, která byla ovšem tak sladká, že jsem ji ani nedolízala, pak jsme nasedli do auta a ujížděli k domovu.

Tvrz Křepenice

26. června 2012 v 7:33 | Jarka
Ještě na jedno místo, jsme se byli podívat při našem posledním výletě. Na sedlčansku, je těch pěkných míst opravdu hodně a my jsme ani zdaleka neviděli všechna.
To místo pro dnešní článek, je křepenická renesanční vodní tvrz. Její stavba byla dokončena v roce 1584 a vybudoval ji známý rybníkář Jakub Krčín, podle vzoru rožmberské Kratochvíle. Nazval ji Nový hrádek Krčínov a v letech 1590-1597, zde sídlil. Kolem tvrze byl rybník Návesník a do objektu se vjíždělo po kamenném mostě.


Jaké ale bylo naše zklamání, když jsme zjistili, že je i toto soukromý majetek a my si ji můžeme prohlédnout jen z venku. Tvrz jsme se snažili obejít, ale hezké snímečky, jsem neulovila.

Sedli jsme tedy do auta a jeli o dům dál. Ještě poslední záběry jsme pořídili ze silnice. Když jsem pak doma hledala o tvrzi informace, narazila jsem na YouTubku, na moc prima video z interiérů hlavní budovy. Není příliž dlouhé (něco málo přes 3 minutky) a opravdu stojí za podívání - klik.


Delší snímek není stejný. Je na něm vidět o domeček víc. Mrkající


Určitě jste si všimli, že jsou všude ovečky. Škoda, že je neslyšíte, každá měla jinak naladěný hlásek a bečely až se hory zelenaly.


A jako poslední, přidám koně "jezevčíky". Takle krátké nohy, snad nejsou ani normální.
Letos poprvé

25. června 2012 v 7:25 | Jarka
Na dnešek jsem měla připravený článek o dalším místě, které jsme navštívili na našem posledním výletě, ale rozhodla jsem se být aktuální a ukázat vám, jak jsem trávila včerejší nedělní odpoledne.
Sestra s neteří mě přemluvily k návštěvě našeho plaveckého bazénu. Manžel mě k němu odvezl, ale odmítl se grilovat, tak jsme měly dámskou jízdu, když přimhouřím oko a zapomenu na to, že s námi byl i sestry synek.
Od bazénu je vidět na hrázku, která roste přes Jordán. Nějak bych ale skoro řekla, že práce stagnují a hráz, která má přepažit Jordán na dvě půlky, pořád není hotová. Dokonce jsem slyšela, že výlov rybníka se chystá až na podzim a že se možná práce na odbahnění protáhnou o rok. Takto to včera vypadalo.Takže přírodní koupání je v nedohlednu a do našeho městského pidibazénu, se určitě v létě všichni nevejdeme. Zatím, je napuštěný i vnitřní bazén, v budově v pozadí.


U vody jsem byla letos poprvé. Byly jsme od dvanácti do půl páté a i když jsme se všichni poctivě namazaly opalovacím krémem s UV filtem, jsme opečený do ruda. Zdá se mi, že to v té vodě opaluje víc, než na dece a že to opaluje i pod vodou.Větrný mlýn Příčov

23. června 2012 v 7:28 | Jarka
Ze skanzenu, jsme se rozjeli směrem na Sedlčany a kousek za ně, do obce Příčovy, kde je zřícenina větrného mlýnu holandského typu.
O tom mlýnu, se toho nedá na netu moc dohledat. Přesně se neví, ani kdy byl postaven, ani komu patřil. Podle některých pramenů, byl postaven už v 16.století, jiné zas říkají, že až v první polovině 18 století. V provozu prý byl do konce 18.století a pak ho nechal majitel zchátrat.
Ten mlýn, byl opravdu veliký a dočetla jsem se, že i odborníci z Holandska po přeměření potvrdili, že by měl být největší stavbou svého typu, v celé Evropě.
První snímek, jsem fotila proti světlu.


Z druhé strany, kus mlýnu chybí.
Aby to nebylo pořád stejné, cvakla jsem zříceninu spolu s rostlinkami.Tady jsem zachytila jakéhosi malého hmyzíka v letu. Jasně, že omylem.

Mějte krásné, víkendové dny. Úžasný

Nové brýle

21. června 2012 v 7:41 | Jarka
Od pondělka, mám nové brýle na čtení.
Po tom, co jsem ztatila ty původní, jsem nosila brýle zakoupené v supermarketu. Zprvu, mě z nich bolela hlava, ale časem jsem si na ně zvykla a bylo to v pohodě. Jen se mi nelíbilo to, jak vypadají. Když jsem je byla nucená vytáhnout na návštěvě, v obchodě, nebo jinde mezi lidmi, styděla jsem se za ně. Takže jsem se po 7 letech vypravila na oční a nechala si napsat nové.
Byla jsem rozhodnutá výběr rámečků odbýt, přece jen brýle na čtení, jsou především na doma a proto mi v Optice, padl do oka sloupec brýlí za 1,-Kč!! A fakt jsem si tam obroučky vybrala. Výběr levných obrouček, byl ale podmíněn zakoupením už předem daných lepších skel, takže mám brýle tvrzené, antireflexní a co já vím co ještě. To jsou ony.Jo, ještě se musím zmínit o tom, že jsem si nějak zvykla na ty šmejdy ze supermarketu a těmi novými skly, se mi "jinak" dívá na obrazovku počítače. Neumím vysvětlit, co mi vlastně vadí, ale ta obrazovka, se mi zdá nějaká placatější. Takže čtu a luštím s brýlemi novými, ale do PC čučím s těmi starými. Musím zahájit odvykačku na staré a zvykačku na ty nové. PřekvapenýTakže tato cena, je vlastně jen za skla.


Ten den, kdy jsem na balkoně za sluníčka fotila brýle, přišel i liják s kroupami, aby za další hodinu, bylo opět vedro a nedýchatelno. Kroupy jsou na silnici trochu vidět. Padaly nejen kroupy, ale byl i takový vítr, že to rozhoukalo alarm u jednoho z aut, na parkovišti. V noci na tento den, taky bouřilo a pršelo, ale nic velkého, nebo jsem to prostě zaspala. Spím totiž moc dobře. Mrkající


A příště, se zase vrátíme na náš poslední výlet. Byli jsme i jinde, než jen ve skanzenu.

Vysoký Chlumec III.

20. června 2012 v 7:58 | Jarka
Přiznám se, že jsem se rozmýšlela, jestli vůbec ještě mám dávat skanzen ve Vysokém Chlumci na blog, ale jak vidíte, tak vás nemine.
Donutil mě k tomu fakt, že dobře vím, jak jsem smutná, když dlouho nikam nejedeme a můj archiv zeje prázdnotou. Takže nebudu marnotratná a ještě pár snímků zveřejním. Vím, že už bylo všechno řečeno a diskuse bude váznout, ale vždyť přece nemusíme mermomocí komentovat, můžeme se taky jen dívat a kochat, ne?!
Slečna průvodkyně, nám ještě ukázala vodní pilu (katr) z druhé poloviny 19.století, za pilou je i vodní kolo, ale potůček je maličký a proto funguje na elektriku. Dostalo mě to, že opravdu funguje! Sice řeže pomalounku, ale jistě. Hospodář prý mohl ráno pilu zapnout, odejít na pole a večer měl prkno uříznuté.
Hned vedle, bylo stavení vodního mlýna, pocházející z 18.století.
Beru to hodně letem-světem, ale i mlýn byl funkční a my jsme ho viděli při práci.Byli jsme se podívat i za mlýn na náhon a slečna průvodkyně, nás pustila zadními vrátky na parkoviště. Docela se nám ulevilo, protože tolik objektů k focení už jsme dlouho nezažili a naše foťáčky, už měly skoro vybité baterie. Kdyby jste přece jen chtěli vidět všechna fota, můžete se podívat do galerie.
A nebojte, nakonec jsem fotky promazala a není jich tolik.Vysoký Chlumec II.

19. června 2012 v 7:40 | Jarka
Dnes, už se dostávám ke snímkům z interiérů domečků.
Domky mají malá okýnka a uvnitř není mnoho světla, takže jsem nevěděla jak nejlépe fotit. S bleskem, snímky podle mě ztrácejí na útulnosti a té milé atmosféře, která v místnostech vládla, bez blesku, je zase můj kompaktík méně citlivý a fotky nejsou dokonalé. Takže jsem to různě střídala.
První snímky, by měly být z této chaloupky. Píšu "měly", protože v tom mám trochu guláš.

Tato kamna byla na vejminku.A další snímky, by měly být z dalšího roubeného domku, který byl do skanzenu převezen z Mašova u Petrovic.


Je to nejstarší chalupa ve skanzenu, na trámu je datovaná rokem 1738. Ten trám, je vidět na této fotce a na další je záběr zblízka. Nápis je mizerně čitelný, ale nalevo nad kytičkou, se dá vytušit začátek letopočtu 17 ....A ještě pohled do napůl černé kuchyně (má proražené okýnko) s klenbou a částí komína o váze 32 tun. Celá tato část, byla převezena v jednom bloku.Vysoký Chlumec

18. června 2012 v 7:39 | Jarka
Na skanzen ve Vysokém Chlumci, jsem se moc těšila a můžu říct, že byl opravdu pěkný.
První chalupa sem byla přenesena v roce 2000 a do současné doby už jich je patnáct. Jsou tady k vidění nejenom chaloupky, ale i holubník, úly, špýchary, seník a dokonce funkční pila a roubený vodní mlýn.
Nevěděla jsem kam dřív koukat a co dřív vyfotit, takže jen ze skanzenu, mám 152 fotek. A teď pro mě nastala ta největší muka, čím začít, kterou fotku smazat a kterou zveřejnit, nejraději bych je dala na blog úplně všechny.
Tady už přicházíme po cestě, doleva a nížeji, k prvnímu stavení, kde se kupovaly vstupenky a zároveň v něm byly k vidění fotky z budování skanzenu, ale i dobové zemědelské pluhy.Jako první, jsem nakoukli do dvou špýcharů s dalším zemědělským nářadím a všemožnými věcičkami, které sloužily dřívějším obyvatelům chaloupek. Naštěstí bylo ve špýcharech málo světla a fotky nejsou pěkné, jinak bych byla vystavena dalšímu přemýšlení, co ukázat a co vyhodit.V té chaloupce na horním snímku, jsme byli a tady je ochutnávka. Na to, až vám ukážu vnitřky stavení, se těším nejvíc.