Listopad 2010

Venku je bílo!

30. listopadu 2010 v 8:10 | Jarka
V noci na včerejšek u nás začalo sněžit a s přestávkami sněžilo až do dnešního rána.
Tentokrát to meteorologové předpověděli přesně. Venku je bílo, pravda, včera byl sníh hodně mokrý, ale pohled do krajiny už je krásně zimní. Myslela jsem, že hned vyrazím ven na lov zasněžených snímků, ale nakonec jsem to nechala na dnešek. Rozhodla jsem se uvěřit předpovědi počasí, že by mohlo vykouknout i sluníčko a v tuto chvíli už se začíná opravdu projasňovat.
V archivu mi zbylo pár podzimních fotek, ale už se nehodí pro zveřejnění. Když jsem minulý týden v pondělí myla okna, vyfotila jsem sekáče trávy, kteří tentokrát uklízeli jen spadané listí.
venku
A takto to vypadá o sedm dní později.
sníh
sníh
Po obědě jsme zajeli nakoupit do Tesca.
sníh
Sluníčko bylo na obloze i včera, přestože to tak celý den nevypadalo.
sníh
Už jsem vytáhla krmítko, toto je vrabčák. Sýkorky jsou hodné a spořádané, ale vrabci jsou ukřičení výtržníci.
sníh

Pořád podzim?

29. listopadu 2010 v 8:05 | Jarka
Pořád jsem tvrdila, jak mi to letos nepřipadá předvánočně a pak stačila včerejší první adventní neděle a už v tom lítám.
A to jsem schválně ještě nevytáhla všechny vánoční dekorace, čekám na příští neděli, to už je Mikuláše a tak nazdobím i celý byt. Včera večer u nás začalo sněžit a tak už tomu předvánočnímu času, nechybí vůbec nic. Dokonce jsme z toho prvního adventu a sněžení byli s manželem tak zpitomělí, že jsme se začali dohadovat, jestli je ještě podzim, nebo jestli už začala zima. Na tu kalendářní, si ale musíme trochu počkat, není-liž pravda.
Dnes bych ráda zašla do města a podívala se na náš osvětlený strom na náměstí.
Tento snímek, je ovšem ještě z minulého týdne.
vánoce
Zašli jsme i do obchoďáku ve městě a jak jinak, všude se čekají Vánoce.
vánoce
Abych nezapomněla, napřed bude Mikuláše!
vánoce
Na vánoční dekoraci z obchodního domu, si asi někteří pamatujete.
vánoce
vánoce

Adventní věnec

28. listopadu 2010 v 8:03 | Jarka
Dnešní neděle už je první adventní.
Pročítala jsem si ve Wikipedii co všechno píšou o adventu a adventním věnci s úmyslem, něco z toho napsat na blog. Musím ale říct, že jsem to vzdala. Ten článek by byl hrozně dlouhý i když zajímavý. Přečetla jsem si o symbolice kruhu adventního věnce, o počtu svíček, kterých nemusí být nám známý počet čtyři, o barevnosti svíček i o jejich jménech.
Taky mě zaujalo, že zvyk adventních věnců se rozšířil nejdříve do německých protestantských sborů (což mě potěšilo, jsa sama protestantského vyznání), pak teprve se uchytil v německých katolických sborech a dnes už se objevuje i v rodinách pravoslavného vyznání.
U nás doma už budeme třetím rokem zapalovat svíčky na keramickém věnci, který jsem dostala k narozeninám.
svíčka
Věnec nemáme na tomto místě, je zde kvůli světlu na focení, ale stejně ho bylo málo.
svíčka
Včera jsem taky vyfotila adventní věnec u mamky. Dělala jí ho neteř.
svíčka
A mamka nezklamala, v místnosti kde spí, už má malinký stromeček.
stromy

Stínohra

27. listopadu 2010 v 8:02 | Jarka
Když jsme byli naposledy v botanické zahradě, už tam toho moc k focení nebylo.
Dívala jsem se po prázdných záhonech a po okolních holých stromech, když mě manžel upozornil na hnízdo, vysoko mezi větvemi stromu, pod kterým jsme právě stáli. Něco se mi na tom hnízdě nezdálo, ale nazoomovala jsem foťák a cvakla.
venku
Ještě, než vám prozradím co to na stromě bylo, vám ukážu, jak se strom jmenuje.
stromy
Hnízdo se najednou začalo hýbat a vy už určitě poznáte, co to bylo.
venku
venku
venku
Byla to veverna. Pro velký úspěch ponechávám "vevernu", asi budu dávat jen fotky beze slov.  Sbírala ty plody, ale vždycky je jen nakousla a hodila dolů. Ty plody byly dužnaté a veverka z nich vykusovala jen semínka. Z jednoho snímku jsem se je pokusila vyříznout, jsou to ty tři zelenkavé kuličky.
venku
A tady je ořechovec v plné kráse. Pro ten snímek jsem šla ve čtvrtek, když u nás svítilo sluníčko a zdá se, že veverka od prvního focení (úterý) nenechala na stromě ani jednu kuličku.
stromy
   

Smrk na náměstí

26. listopadu 2010 v 8:01 | Jarka
Včera byl u nás krásný den. Sluníčko svítilo a i když foukal protivný ostrý vítr, bylo díky sluníčku hned veseleji.
Odpoledne jsme byli ve městě, myslela jsem, že koupíme nějaké vánoční dárky, ale s tím co jsme viděli jsme nebyli spokojení, takže snad příště. Jediné, co jsem si přinesla, jsou čtyři červené svíčky, na adventní věnec. Chtěla jsem letos 3 fialové a 1 růžovou (to jsou prý ty správné barvy na věnec), ale než bych lítala po obchodech, koupila jsem tyto hned v prvním, do kterého jsem vlezla.
Došli jsme až na náměstí, kde jsem vyfotila smrček, který jsem vám ve středu ukazovala při jeho kácení u našeho domu. Už je nazdobený a připravený ke svícení. Tábor
Tábor
Tábor
Náměstí i celé město už je vyzdobené světelnými dekoracemi, které čekají na první svícení.
Tábor
Tábor
Tábor
  

Pořád nevlídno

25. listopadu 2010 v 8:05 | Jarka
Včera už u nás během dopoledne sněžilo.
Na zemi, se ale sníh vůbec nedržel, bylo nad nulou, takže jsme měli jen nevlídno a umáčeno. Taky se vám zdá, že s prvním sněžením, jakoby zmizí z přírody poslední zbytky barev? Nejvíc si toho všímám, když zůstane první sněhový poprašek ležet na zemi. To se pak všechno hodí do kombinace černé a bílé.
V pondělí jsem udělala ještě pár snímků v botanické zahradě, snad je na nich víc barev, než jen ty dvě,  výše jmenované.
Že by třeba béžová a trochu zelené.
venku
Dokonce ještě rostou houby.
venku
venku
No jo no, barvami už ta příroda fakt nehýří. Myslím, že teď už by nepomohlo ani sluníčko.
venku

Asi dnes odpoledne vyrazíme po obchodech, po nějakých vánočních dárcích. Pár už jich máme koupených, ale ještě zdaleka ne všechny. Nějaké tipy na dárky máme, tak uvidíme, jak se nám zadaří.

Smrk pro náměstí

24. listopadu 2010 v 8:03 | Jarka
Včera, před půl osmou ráno, nastal u našeho domu nějaký neobvyklý pohyb. Přijelo auto s plošinou, jeřáb a dlouhý návěs.
Představte si, že krásný smrk, ktarý narostl u sousedního vchodu a už léta stínil okna několika bytů, bude stát jako vánoční strom na našem náměstí. V tomto případě byly tak zvaně zabity dvě mouchy jednou ranou. Ten strom, i když byl nádherný, dělal několika nájemníkům z bytů tmavé sklepení, takže jeho odstranění s radostí přivítali a na náměstí mu to bude určitě moc slušet.
Manžel byl tak hodný, že vyběhl ven s foťákem a celou akci mi nafotil.
Vysoký smrk ještě stojí.
stromy
Motorová pila už se zařezává do kmenu.
stromy
A smrček visí na jeřábu.
stromy
stromy
Špice je otočena správným směrem a můžeme nakládat.
stromy
Hotovo.
stromy
 Za pár dní vám ukážu, jak to našemu smrčku na náměstí sluší. 

Voda venku i doma

23. listopadu 2010 v 8:03 | Jarka
Včera upozorňovali, že je to nejteplejší den z celého týdne.
Neváhala jsem a pustila se do mytí oken. Donutil mě k tomu i ten fakt, že neděle už je první z adventních a jestli si chci byteček už pomalu vánočně přizdobovat, bylo by nejlepší mít to nejhorší z úklidu za sebou. Pak už nevyšiluji, ale jen běžně uklízím.
Dokonce jsme se dostali po obědě na chvilku do města a nakoupit. Musím říct, že bylo hnusně zataženo a drobně mžilo, ale přesto jsem udělala pár snímků.
Pro dnešek jsem zvolila obrázky od Jordánu a to zcela záměrně. Včerejšek jsem měla jaksi ve znamení vody.
Napřed Jordán, nebyl večer, ale kolem druhé hodiny odpolední.
voda
voda
Na Jordán se nám na zimu vrátily labutě. Většinou se drží po dvojicích.
ptáci
voda
voda
A teď, vám ukážu proč je v nadpise - voda i doma. Podařilo se mi totiž poprvé v životě nakopnout kyblík s vodou a celou dávku vylít v obýváku, pod oknem, na koberec. Naštěstí, ta voda ještě nebyla použitá, tudíž čistá, ale koberec bude asi schnout až do jara. Flek je v blízkosti ústředního topení a to červené, co je vidět nalevo, je odsunuté křeslo, které tu mokřinu zakrylo, takže to ještě není tak hrozné, ale musela jsem si postěžovat.
doma

To se mi nepovedlo

22. listopadu 2010 v 8:05 | Jarka
Před časem jsem u Ivy, obdivovala její krásné starožitné hrnečky, ale i ty novější a vzpomněla jsem si, že má pár hezkých hrnečků i moje mamka.
Když jsme u ní byli v sobotu na návštěvě, byla jsem vybavená foťáčkem a měla jsem v úmyslu, ty její šálky a hrnečky vyfotit. Jenže byly skoro čtyři hodiny odpoledne a tudíž málo světla, skoro všechny snímky, které jsem udělala, jsem zase pěkně vymazala. S bleskem byla fotka jeden velký přepal a bez ...
No podívejte se na to.
hrnečky
hrnečky
hrnečky
Tyto dva snímky blesk unesly, ale zase jsou ty, podle mě, hezké hrnečky v zákrytu a nejsou vidět.
hrnečky
hrnečky
Jo, a na parapetu okna, měla mamka pernikačku.
figurky

Stále vymetám ...

21. listopadu 2010 v 8:02 | Jarka
Když jsem ve středu psala, že se těším na neděli, protože půjdu po dlouhé době zase do kina, zdálo se mi to hrozně daleko. A vida, neděle je tu.
Nevím, jak vám, ale mě ten čas nějak rychle utíká. Myslela jsem, ža když zůstanu doma a každý den bude stejný, povleče se čas jak šnek. A vůbec to není pravda, přestože ty dny jsou si opravdu podobné. To teda vůbec nechápu.
A co stále vymetám? No přece, archiv.
Napřed vám ukážu poslední záběr na dřevěnou sochu. Už jsem ji dlouho nekontrolovala, ale když jsem ji viděla naposledy, byla nalakovaná na hnědo a mě se takto nelíbí.
sochy
Tato cesta je u Jordánu.
venku
A na závěr červené lístečky, v parku u nádraží. Dnes už jsou větvičky keříků holé.
venku
venku