Říjen 2010

Suchomelův mlýn

31. října 2010 v 8:05 | Jarka
Kolem řeky Lužnice bylo v minulosti několik mlýnů. Některé ty mlýny jsou ještě docela zachovalé, jiné už připomínají spíš trosky.
Jedno takové torzo jsem minulý týden vyfotila. Tomu mlýnu se říká Suchomelův a stojí pod Bečicemi, v blízkosti chatové osady Lužničanka.
Náhon už je dávno úplně zarostlý a zanešený.
venku
Byla to opravdu pořádně velká stavba.
venku
Na té fošně, je ještě čitelný nápis.
venku
venku
Řeka je tady docela rychlá.
venku
venku

Ještě se vám musím k něčemu přiznat. Pořád nemůžu pochopit, proč se ve slově "mlít" píše měkké "i". Doprčic, vždyť to je přece jasná odvozenina od slova "mlýn", no ne!!

Sobota

30. října 2010 v 8:02 | Jarka
Na víkend se těší většina pracujících lidí.
Vzhledem k tomu, že nejsem pracující, je pro mě sobota spíš jako jen další den v týdnu. Pamatuji si, že jsem jako dítě školou povinné chodila v sobotu do školy a byla volná jen neděle. Ani si nevzpomínám, v jakém roce se zavedly dva dny volna. Ale pamatuji si, že se pak v sobotu v obchodech prodávalo jen dopoledne a do pondělka bylo všechno zavřené. Teda, mimo cukrárny. Už si ani nedokážu představit, že bych nemohla v kterýkoliv den, vyrazit za nákupy. A taky si ovšem nedokážu představit, že bych v těch super a hyper-marketech stála u pokladny.  
Takže kdo můžete, užívejte si hezký sobotní den. Ještě pořád je na co se venku dívat.
Stromy ve slunci zlatě září.
stromy
stromy
Nevím, proč na tomto stromě visí zimní bota.
venku
Kačenky mají v Jordáně přepychově čistou vodu.
Jordán
Ve vodě se odráží azurově modré nebe.
Jordán

Koňské řeznictví

29. října 2010 v 8:01 | Jarka
Musím se přiznat, že uzeninu takřka vůbec nejím, když se jednou za čas nechám zlákat párkem, nebo klobásou, je mi pak tak těžko, že si říkám, nikdy víc.
Zato můj muž uzeniny spořádá nepočítaně. Nechápu, jak to může jíst, ale proti gustu ...
Máme u nás ve městě, za náměstím, malou prodejničku s koňskými specialitkami. Manžel si tam jednou koupil točeňák a tento týden v pondělí, světlou a tmavou klobásku. Ani jsem nešla dovnitř, zůstala jsem před krámkem a vyfotila si ho.
venku
Všimněte si ve výloze, té fotografie.
venku
Šla jsem blíž a tu fotku si vyblejskla. Nevím, z jaké je doby. Ta podkova okolo výlohy je pořád stejná, ale nápis a čtvercová destička pod ní, už není. Ovšem pochopila jsem, proč tam ten obrázek mají. Ta fronta, je neuvěřitelná.
venku
A teď raději pryč od koniny k podzimní romantice.
venku
venku
venku

Řetězový most

28. října 2010 v 8:01 | Jarka
Tento most byl dřív přes řeku Vltavu u obce Podolsko a před zatopením vodou z nádrže Orlíka, byl rozebrán a znovu postaven nedaleko našeho města, poblíž obce Stádlec. Teď pod ním teče řeka Lužnice.
Jestli chcete vědět o této kulturní památce víc, pokuste se přečíst tuto přefocenou tabuli.
venku
Přes most můžou jezdit osobní auta. Aby se o to nepokoušela auta větší, jsou zde tyto sloupky, kterými se musí protáhnout každé auto dřív, než vjede na most.
venku
venku
Pohled tam.
venku
A pohled zpátky.
venku
Vozovka mostu je ze dřeva, mezi hranoly jsou škvíry, kterými je vidět voda a když po ní jede auto, je to pěkný rachot. Když přejíždělo první, lekla jsem se co to je za zvuk.
venku
Pohled na Lužnici.
venku
Most z boku, ze břehu.
venku

Kino Svět

27. října 2010 v 8:02 | Jarka
Je to pár týdnů, kdy nám uprostřed města naistalovali novou reklamní plochu. Jen se mi zdá, vzhledem k tomu, že září do dost komplikované křižovatky, že musí odpoutávat pozornost řidičů. Ten světelný poutač je na domě a každou chvilku se na něm mění obrazce a reklamy.
Vyfotila jsem ji minulý týden, dnes už na domě nevisí naši politici.
venku
O kousek dál, je naše jediné kino ve městě. Mívali jsme dvě, Svět a Oko. Místo kina Oko, už je dlouhá porevoluční léta, městská knihovna a zůstalo jen zmíněné kino Svět. Toto kino prošlo rekonstrukcí, místo balkonu, je v sále jen nakloněná rovina, zdražily se několikanásobně vstupenky, ale že je to kino jediné, drží a snad i vydrží. 
domy
domy
Od včerejška hrají toto. Kde jsou ty časy, kdy se do vitrín dávaly fotky z filmu.
venku
Všimli jste si na boční stěně kina, té mapy našeho města? Pokusila jsem se ji přefotit. V pravé horní úrovni je vidět Jordán, hráz se silnicí a za ní se červená kousek kurtu i se sádkami. Uprostřed dole je cípeček zatáčející se Lužnice, nad ní jsou Parkány.
domy
Město s dlouhými stíny.
venku

Podzim, kam se podíváš

26. října 2010 v 7:59 | Jarka
Možná, už by ty zbývající listy na stromech měly všechny spadnout, aby byla nějaká změna.
Vím, že pak začne ta smutná část podzimu, ale takle se mi zdá, že fotím pořád to samé. Dnešní snímky jsou ještě z páteční procházky v zahrádkách. Ta zahrádkářská kolonie se dá obejít podél plotu kolem dokola a část pěšinky, je lemovaná lesním porostem.
venku
Podařilo se mi vyfotit veverku, i když hodně mizerně. Jsem zvědavá, jestli ji najdete. Je v levé části, na větvi stromu, má i její barvu.venkuTen den bylo modré nebe a na něm krásně vynikla bílá čára za dopravňákem.
mraky
Když už jsem měla hlavu nahoře, všimla jsem si těchto lístků.
stromyV zahrádkách už jsou připravení na krmení ptáčků.
venkuA našla jsem ještě i kvetoucí cosi.
kytky

Koukám jak ten čas ...

25. října 2010 v 8:02 | Jarka
Pamatujete na písničku Vaška Neckáře - Koukám jak ten čas letí, nechám ho letět a zpívám si dál ....
Včera jsem se dívala v televizi na pořad Čétéčko a tam Marie Retková říkala, že do konce roku zbývá 69 dní. To znamená, že dnes už je to jen 68! A co toho musíme ještě stihnout. Předvánočně uklidit, napéct cukroví, vymyslet a nakoupit dárky a co já vím co všechno.
Teda něco vám řeknu, Vánoce miluju, ale ta představa co všechno musím a na co všechno nesmím zapomenout, mě nějak to těšení kazí. Ráda bych se vrátila ke klidným staročeským Vánocům, bez honby za tím, kdo víc a kdo dráž (na to dráž stejně nemáme). Není nad posezení u zapálené svíčky, horkého čaje a třeba pěkné televizní pohádky.
Teď jsem, ale ten čas hrozně předeběhla, přece jenom ještě máme podzim. Můžeme na procházky, brouzdat se šustícím listím a užívat si čerstvého vzdoušku.
Děti už to na hřiště neláká.
venku
A zahrady pokrývá spadané listí.
venku
venku
Ve výlohách pomaloučku přibývají vánoční dekorace.
figurky
figurky

Mašiny a mašinky

24. října 2010 v 8:01 | Jarka
Dnes vás otrávím motory na kolech.
Ne, že bych už neměla snímky podzimu zataženého i slunečného, městského i přírodního. Ale kdybych ještě chvíli otálela s uveřejněním dnešních snímků, můžu si je nechat na příští rok a nebo spíš, jak se znám, bych je za pár dní zlikvidovala v PC koši.
Nejsem žádný fanda na motorky, ale letos se mi pořád nabízely k focení.
Tuto jsem vyfotila u Tesca.
venku
A tyto dvě, byly zaparkované u chodníku před naším domem. Tak, nevyfoťte to!
venku
venku
Z okna v kuchyni jsem vyfotila toto autíčko. Použila jsem maximální zoom a ještě snímek ořízla, proto není moc kvalitní.
auta
V pátek, když jsme šli do zahrádek, jsem si chtěla vyfotil břečťan na protihlukové stěně a vtom jela mašinka. Rychle jsem otočila foťák na stranu a cvakla.
venku
Na předchozím snímku je vidět most a z toho mostu je další foto mašinky. Mimochodem, cestování vlakem je pro mě nejpohodlnější. Ani motorka, ba ani auto, se mu podle mě nevyrovná.
venku

V zahrádkách

23. října 2010 v 8:02 | Jarka
Včera odpoledne jsme byli s manželem, hned po druhé hodině odpolední, dát hlas našim kandidátům do senátu (to množné číslo není překlep, jsme každý na jiné straně volebního spektra, takže naše hlasy se pěkně vykrátí a nula od nuly pojde) a pak jsme se šli ještě projít do nedalekých zahrádek.
Zajímalo mě, jak bude zahrádkářská kolonie vypadat po prvních podzimních mrazech. Včera ráno u nás byly totiž tři stupně pod nulou.
Zahrádky se mi zdály v odpoledním sluníčku pořád v pohodě. Ještě i pár kvetoucích květinek jsem za plotem viděla.
Bazén už je zaplachtovaný.
venku
Zaujala mě tato souška. Ten strom je špatně vidět, ale byl celý suchý, jen na vršíčku měl zelenou čupřinu.
venku
Pod stromem je ještě pár oranžových lampionků.
venku
A tady na záhoně rostou velikánské kedlubny. Asi budolu celé dřevnaté, i když jsem slyšela, že existuje druh velkých a přesto šťavnatých.
venku
Někde se ze stromů sklízí každé jablíčko.
venku
Jinde jsou ještě na stromech.
venku
A jinde končí na kompostě.
venku

Podzimní apríl

22. října 2010 v 8:01 | Jarka
Taky u vás bylo včera jak na Apríla?
Celý den se střídala zatažená obloha s tou modrou a se sluníčkem. V teple domova se mi zdálo, že je venku přiměřeně podzimnímu dni, ale když jsme byli pár minut venku, zjistila jsem, že je protivný, studený vítr.
Lidé už vytáhli zimní bundy a kabáty, viděla jsem chlapíka i s kulichem na hlavě. V tom větru jsem se ani nedivila. Já celou zimu lítám prostovlasá, ale přiznávám, že mě mrznou uši a celá hlava.
Takle bylo u Jordánu.
voda
voda
Stromy valem ztracejí listí, když se pořádně opřel vítr, vypadalo to, jak když sněží.
stromy
Na minutu vylezlo sluníčko, po našem příchodu domů, pak svítilo až do večera.
stromy
Ještě jsme zajeli nakoupit do Tesca a tam mě zvedli náladu. Když jsem odcházela od pokladen, dostala jsem kytičku růží. A nejenom já. Kolem pokladen chodily dvě slečny, které měly plné kyblíky řezaných květin v celofánu tak, jak je v Tescu běžně prodávají. Bylo vidět, že už nejsou nejčerstvější, tak než by je pravděpodobně vyhodili, rozdali je zákazníkům.
Jsou hezké, že!
růže
růže