Srpen 2010

Ptáci v kleci

31. srpna 2010 v 7:59 | Jarka
Když jsem v naší botanické zahradě, nikdy se nezapomenu podívat ke klecím se zraněnými ptáky.
Jsou to ptáci už vyléčení ze svých zranění, ale nemohou pořádně létat a v přírodě by zahyli. Chodívala jsem se dívat na velkou výřici Rozárku, ale už v kleci není. Nevím, jestli našla místo někde jinde a nebo, jestli už není úplně někde "jinde".
Nevýhoda je, že do zahrady chodím odpoledne a to už sluníčko svítí z druhé strany a do klecí je špatně vidět. Oni to jsou vlastně takové boudy se sítí.
venku
Pohled z druhé strany.
venku
Ta síť je opravdu hodně hustá a takřka se přes ní nedá fotit. Tito krasavci mají protivný hlas, kejhají jak potrefené husy.
ptáci
Když chci, abych na snímku něco měla, musím fotit s bleskem a objektiv foťáku přiložit na očko sítě.
ptáci
Proč jsou v jedné kleci papoušci nechápu, možná jsou zde na letním bytě, ale očividně si to moc neužívají.
ptáci
Trocha zeleně na závěr.
venku

Dva domy

30. srpna 2010 v 7:54 | Jarka
Málokterý dům u nás ve městě slouží stejnému účelu delší dobu.
V celém městě bych napočítala na prstech jedné ruky obchody, nebo jiné provozovny, které se nehnuly z jednoho místa. Tam, kde byla dřív Mléčná jídelna, se dnes prodávají telefony, místo samoobsluhy je cukrárna a místo jiné cukrárny se prodávají knihy. A někde se to mění tak často, že už si původní prodej ani nepamatuji.
Ovšem v domě, který vám chci ukázat je Antikvariát, jak jsem se dočetla, už od roku 1954.
Tábor
Tohoto psa nechal před obchodem fešný "pankáč", dostal příkaz čekej (ten pes) a tak bez hnutí čekal.
Tábor
Za Antikvariátem stojí další budova, kterou jsem vyfotila. Je to společenský dům Střelnice. První budova, postavená v roce 1808, byla ze dřeva, v roce 1811 se začala stavět budova zděná. Chodila jsem sem do tanečních. Nikdo se ale moc nestaral o její údržbu a došlo to tak daleko, že pár let musela být Střelnice pro havariiní stav zavřená. 
Dnes je zase krásná a znovu slouží svému účelu.
Tábor
A ještě pohled z Jordánské hráze.
Tábor
Nakonec pohled ze schodů pod Střelnicí na Jordán.
Jordán

Neděle s květinami

29. srpna 2010 v 7:55 | Jarka
V pátek jsem byla zase v botanické zahradě. Byla jsem zvědavá jestli ještě najdu v květináčích na cestičce u vchodu, nějaké lilie.
Tutu bílou už jsem v archivu asi dva týdny měla. Bylo štěstí, že jsem ji stihla vyfotit, v pátek už po ní nebyla ani památka.
Lilie
V ostatních květináčích už byly jiné květiny, z lilií jsem našla jen dvě. Teď po deštích, už určitě bude i po těchto květech - tyto jsou ty voňavé.
Lilie
Lilie
Toto nevím co je. Ibišek, či slézová růže? Nevím.
kytky
Květ cínie.
kytky
Záhon růží kvete pořád. Jednu chvíli se mi zdálo, že už je po nich, ale teď kvetou jak splašené.
růže
růže
růže

Sluníčko sviť

28. srpna 2010 v 7:53 | Jarka
Léto nám pomaloučku končí.
Až tak moc mi to nevadí, nemám ráda přílišná vedra, vždycky se raději trochu víc obleču, než abych se potila. Zpoceno fakt nesnáším.
Ale jsme zas u toho. U čeho? No u focení. Snímky se sluníčkem udělají půlku práce na tom, aby byly hezké. I úplně nic neříkající, ale hezky nasvícený snímek, je svým způsobem pěkný.
Na tomto štítu domu vůbec nic není, je bez ozdob a nezajímavý, ale mě se líbí jak září čistotou.
domy
Tomuto domu už nepomůže ani sluníčko. Vpašovala jsem ho sem kvůli tomu, že jsem ho hodně ořízla a zajímalo mě, jestli se mi díky tomu nezdeformuje. Zdá se mi normální.
domy
Ještě slunce + stín.
domy
domy
KUK!  Neviděli jste moje botičky?!
venku

Zámek a vodojem

27. srpna 2010 v 7:54 | Jarka
Před Bechyní, na  železobetonovém mostě, jsou koleje první elektrické železnice v Rakousku-Uhersku, vedoucí z Tábora do Bechyně. Je to dílo vynálezce Františka Křižíka.
Do dnes po těchto kolejích jezdí vláček a párkrát do roka dokonce ten původní historický. Vyjíždí tady odtud.
venku
Svůj život dožil F.Křižík ve Stádlci na tomto renesančním zámečku.
venku
venku
Když jsme jeli do Bechyně viděli jsme v dálce chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. Jsou čtyři, ale mám je v zákrytu.
venku
Kousek za Bechyní, nebo před, záleží z jaké strany do města pojedete, stojí tento vodojem. Už jsem ho dávala na blog v dubnu, ale nemohla jsem odolat a vyfotila ho ještě jednou.
venku
venku
A ještě jeden snímek, pozdně letní.
venku

Bechyňský most

26. srpna 2010 v 7:56 | Jarka

Včara jsem vyfotila železobetonový most přes řeku Lužnici v lázeňském městečku Bechyni.
Zrovna když jsme byli na mostě, se slunce schovalo a foukal docela silný a studený vítr. Už je ten podzim fakt ve vzduchu.
Abych se o mostě nemusela sáhodlouze rozepisovat, vyfotila jsem si na odpočivadle tabuli. Na té tabuli byl i vyobrazený, já ji ale ořízla, aby se lépe četla.
venku
Toto je pohled dolů z mostu. Je to vážně hodně vysoko, skoro se mi točila hlava, výšky moc nemusím. I když slunce nesvítilo, fotky jsou dělaný proti světlu, jsou dost tmavé.
venku
Vpravo v horní úrovni je vidět kostel na náměstí, pak klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie a za zatáčkou asi bude zámek. Na tom zámku mimo jiné přebýval Petr Vok.
venku
venku
Došli jsme na stráň po straně mostu, kde je dřevěná vyhlídka. Je vidět velmi špatně, vlevo od ní stojí pán ve světlém triku a fotíme se navzájem
venku
A už jsme tu.
venku
A to je on, všimněte si stojanů na vedení elektřiny, na mostě jsou koleje a jezdí tam od dob Křižíka vláček.
venku
venku
A ještě pohled dolů.
venku

Mraky

25. srpna 2010 v 7:59 | Jarka
Všimla jsem si, že obloha je mnohem hezčí s obláčky, než když je do modra vymetýno.
Vím, že jsem objevila Ameriku, důkazem toho je množství snímků oblohy na vašich blozích. Aspoň mám potvrzeno, že se to nelíbí jenom mě.
Většinou, když někde jsem a dám z toho dne snímky na blog, ten zbytek mažu jako nepotřebný. Teď se mi ale v archivu nashromáždilo hodně fotek, které jsem nějak nemohla smazat, protože se mi na nich líbila obloha. Pár vám jich ukážu.
Tak třeba mi zůstaly dvě fotky ze dne kdy jsme se byli podívat k rybníčku v polích a loukách.
mraky
mraky
Na tyto mraky mě upozornila sestra.
mraky
mraky
Tento snímek je z pouti v Klokotech, byla pěkně vidět kostelní věž ve městě. Nazoomováno.
mraky
A tady jsem asi fotila to auto přepravující zvířata, ale k "oblačnému" článku se mi taky hodí.
mraky

To byla procházka!

24. srpna 2010 v 7:55 | Jarka
Včera u nás celé dopoledne svítilo slunce a bylo nechutné vedro. Po obědě jsme si s manželem řekli, že než pojedeme k mamce, projdeme město a koupíme si zmrzlinu.
Městem projížděli tři kluci na koloběžkách. Měli barevné paruky a rozdávali dětské vstupenky do cirkusu Sultán, mimo jiné na Berouska a jeho drezuru krokodýlů. Mají to dobře vymyšlené. Dětská vstupenka zadarmo a rodičovský doprovod vysolí korunky.
Ostýchala jsem se fotit, tak jen výcvak zezadu.
venku
Sluníčko pražilo, vedro bylo na omdlení, koupili jsme si zmrzku a kráčeli dál. Došli jsme k malému vodotrysku, který jsem letos poprvé viděla i tryskat. Je nějaký na heslo, za chvíli přestal.
venku
venku
A to byl poslední sluníčkový snímek. Zatáhlo se, v dálce bylo slyšet hřmění a my jsme šli raději zpátky k autu,když jsme k němu přicházeli, začalo pršet. Co, pršet! To byla průtrž mračen. Po silnici se valila proudem voda, pěkně jsme si umyli spodek auta.
Stojíme na prvních semaforech.
venku
Tady stojíme na druhých. Bočním oknem jsem vyfotila tyto cyklisty. Možná to tak na snímku nevypadá, ale z nebe padaly kýble vody.
venku
Tak takto neslavně skončila naše včerejší procházka.

Včerejší den

23. srpna 2010 v 7:53 | Jarka
Včera byla neděle ve znamení léta, modrá obloha bez mráčku a pálící slunce určitě ještě spoustu vodomilných lidiček vyhnalo na plovárny.
Ne tak nás, kteří chodíme uklízet k mamce, byli jsme pěkně ve stínu domova. Okolky kolem oken už pěkně zaschly, takže dnes se maluje  a pak už finišujeme.
Na paneláku už je lešení a dnes se začně zateplovat, na přední straně budou i nové balkony.
ptáci
Šla jsem pro něco do kočárkárny a všimla si vlaštovčího hnízda.
ptáci
Nevím jak vlaštovčí rodiče krmili svá mláďata, když tam dělníci vyměňovali okna, ale oni se ty vlaštovičky moc nebojí. Vyfotila jsem jednu na okně i s hmyzákem v zobáčku a dokonce s bleskem, protože proti oknu by toho jinak nebylo moc vidět. V zobáčku držela včelu, ještě hýbala tykadlama, nechápu jak to, že ptáčata nedostala žihadlo do krčku.
ptáci
ptáci
Večer jsme se ještě stavěli nakoupit a já zaběhla omrknout sochu. Je pěkně vyleštěná.
sochy
Na závěr "švenk" doprava na trochu zeleně. Zdá se mi, že přechází do podzimních odstínů.
kytky

Archivní

22. srpna 2010 v 7:59 | Jarka
Jak víte, mám pracovní víkend.
Zrovna je takové báječné sluníčkové počasí a mě by to lákalo někam za novými snímečky. Ale mamky byt má přednost, je z toho bince už celá nešťastná a umořená. Nejhorší je, že se musí kolem oken ještě nabílit nové zdivo a při té příležitosti se bude malovat i kuchyň s předsíní. Zdá se, že budeme uklízet do Vánoc.
Sáhla jsem tedy ještě do archivu. Pořád mi vrtá hlavou co může být v té prosklené kopuli (nebo kupoli?!) na střeše domu na náměstí. Je vlevo od kostela.
Tábor
Ten dům je součást pošty, toto je pohled z náměstí.
Tábor
Pro další snímek jsem dům obešla, ale moc mi to nepomohlo.
Tábor
Ještě jsem vám neukázala budovu gymnázia.
gymnázium
Ani Sokol.
Sokol
Na závěr pohled do dvora domu, v uličkách za náměstím. Škoda, že tam nedosáhlo sluníčko.
Tábor